Škola v Moravském Lačnově
Za vlády panovníka, císaře Františka II.,byla v Moravském Lačnově,v Javorníku a ve Čtyřiceti Lánech založena škola. Osídlování okolí Svitav začalo ve 13.století. Podél řeky Svitavy stávalo malé předměstí s útulkem řádových bratří v místech dnešní fary. Předměstí patřila jižní část Moravského Lačnova. Velký zájem o osídlení v obci lze přičíst příznivé poloze obce, která leží podél trati Praha-Brno.
V roce 1864 bylo patronátní právo nad školou, která spadala pod správu arcibiskupské konzistoře, převedeno na obec Lačnov. Tímto se stal Lačnov první obcí v okrese Svitavy, která si sama volila svého učitele. Ustavovací listina byla vydána arcibiskupským konsorciem.
Prvním lačnovským učitelem byl pan Franc Rudisch z Opatova, který v Lačnově působil od roku 1787 do dubna 1835. Od roku 1813 mu ve vyučování pomáhal jeho syn Ferdinand Rudisch,který od roku 1835 převzal sám celé vyučování. V letech 1840 až 1856 vedl školu jeho syn Ignacz Rudisch. V roce 1860 převzal vedení školy Johann Schon. V roce 1869 bylo ze zákona převedeno vedení a dohled nad školou z duchovní správy na stát. V tomtéž roce byla ustavena školní rada, kterou vedl hlavní školní inspektor Adolf Porm ze Svitav.
Ve školním roce 1873-74 měl Lačnov 125 žáků do dvanácti let a 34 žáků mezi třinácti a čtrnácti roky.
Stará školní budova byla příliš malá a muselo tak vyučování probíhat v soukromých prostorách. V roce 1877 bylo rozhodnuto postavit novou odpovídající školní budovu. Největší zásluhu na stavbě školy měl tehdejší starosta pan Anton Haupt. 14.června 1877 byl stavitelem Bier ze Svitav a obecním radou Johannem Schléglem proveden první výkop. Nová škola byla postavena na původním místě staré školy. 6.října 1878 byla nová školní budova slavnostně vysvěcena a 10.října se začalo s pravidelným školním vyučováním ve dvou třídách.
Budova školy v roce 1945 sloužila německým vystěhovalcům, německým vojákům a nakonec po osvobození tu byla ubytovaná Rudá armáda.
Jako první po převratové době byl 27.července 1945 na školu ustanoven řídícím učitelem Jan Pešava. Škola byla ve velmi špatném stavu, ale přesto se staviteli Jiřímu Tichému podařilo do konce srpna ji natolik opravit, že 28. a 29.srpna byl proveden zápis 18ti žáků do prvního až pátého ročníku a 3.září 1945 bylo slavnostně zahájeno vyučování v české škole. Do konce října už školu navštěvovalo přes padesát dětí a bylo zavedeno střídavé polodenní vyučování.
Školní rok 1944-1947 byl zahájen v nově opravené budově a bylo přihlášeno sto žáků. Vyučovalo se ve třech třídách 5.ročníků. V tomto roce začali vyučovat učitelé František a Zdeňka Pešovi. Na škole byl založen Dorost Československého červeného kříže.
Od března 1948 působil na škole jako řídící učitel Václav Louda a v říjnu převzal správu školy učitel čekatel Jaroslav Petr. Padesátá léta jsou typická mnoha politickými akcemi a aktivitami.
Ve školním roce 1950-1951 bylo zapsáno 126 žáků a vyučování je ve čtyřech třídách. Pro nedostatek místa bylo opět zavedeno polodenní střídavé vyučování. Pod vedením učitele Fr. Peši byl založen mičurinský kroužek. Během roku byla ve škole zřízena nová učebna, přístavba šatny a oprava střechy. Stavební práce byly provedeny za pomoci místních řemeslníků, rodičů a učitelského sboru. Od dubna 1952 převzal Jaroslav Petr vedení II.střední školy ve Svitavách a ředitelem národní školy se stal František Peša. Ve školním roce 1952-1953 již vyučovalo pět učitelů v pěti třídách. 1.6.1953 byla provedena měnová reforma, která se dotkla i financí školy.
Nový školský zákon byl uskutečněn ve školním roce 1953-1954. Místo gymnázií byly zřízeny jedenáctileté střední školy, osmileté školy a v obcích národní školy (dnes opět gymnázia a základní devítileté školy). Vyučování náboženství nebylo pojato do učebního plánu. V tomto roce byla v Moravském Lačnově pětitřídní národní škola se 137 žáky a nově byl ustaven ředitelem Bořivoj Honzák. Byly pořízeny nové vyučovací pomůcky, didaktický materiál a nové učebnice. Vyučování bylo podle nových přechodných osnov.
Směr pro školní rok 1954-1955 dala VIII. celostátní učitelská konference a X.sjezd KSČ. V tomto roce byl počet žáků 154 a 1.ročník byl rozdělen na I.A. a I.B. Tento rok byl zvláštní tím, že se za velmi těžkých podmínek nacvičovala spartakiáda. Ve škole nebyla tělocvična, přesto žáci vystoupili na oblastní přehlídce v Březové nad Svitavou a na okresní spartakiádě ve Svitavách. Škola těsně spolupracovala s veřejností. Členové učitelského sboru hráli divadla, pomáhali při nácviku různých her. Žáci se zúčastňovali mnoha společenských a kulturních akcí a besed v obci.
Ve školním roce 1958-1959 oslavila pionýrská organizace deset let trvání. Na počest výročí vysázeli žáci na prostranství před potokem a mezi budovou mateřské a národní školy „Pionýrský sad“. Zdravotnická hlídka vyhrála okresní kolo o vlajku ČSČK.
Počátkem roku 1960 byla obec připojena ke Svitavám a MNV v Moravském Lačnově připojen k MěNV ve Svitavách a obec dostala v důsledku sloučení název Svitavy - Lačnov.
V únoru 1961 byla po mnoha jednáních ve škole otevřena družina mládeže, která byla umístěna v budově bývalého MNV uprostřed obce. Vychovatelkou se stala Marie Ingrová.
V letech 1963-1965 pro klesající počet žáků byla škola organizovaná jako trojtřídní.
V roce 1966-1967 byly na školách zavedeny volné soboty v sudém týdnu. Vyžadovalo to přepracovat rozvrhy hodin,což bylo náročné jak pro učitele tak i pro žáky. Školství však nemohlo zůstat za celkovým vývojem ve státě. V tomto roce byla škola pouze dvoutřídní a 5. ročník chodil do Svitav a 1. ročník pro malý počet žáků nebyl otevřen. Během roku 1967 probíhaly ve škole další opravy, byla zřízena malá tělocvična.
V srpnu 1968 došlo k obsazení republiky vojsky pěti států Varšavské smlouvy . Školním rokem 1969-70 vládla normalizace. Volalo se po důsledném uplatňování zásad marxismu-leninismu.V listopadu byla před školní družinou,na počest 50.výročí vzniku ČSR, zasazena lípa svobody. Dařila se spolupráce školy s MS ČSČK, dobře pracoval zdravotnický kroužek a ve školním roce 1970-1971 bylo vyškoleno 15 mladých zdravotníků.
V září 1973 převzala školu ředitelka Vlasta Fajmanová. Škola byla dvoutřídní s jedním oddělením školní družiny. Počátkem prosince začala generální oprava školní budovy, která trvala až do roku 1975 a byla v hodnotě 750 tisíc. Na opravě se podílely všechny složky NF. Ke dni 31.července 1976 přešla škola v Dětřichově pod ZŠ Svitavy-Lačnov pro malý počet žáků.
Ve školním roce 1977-1978 dochází ke změně ve vedení školní družiny. Odchází paní Ingrová a nastupuje Věra Betlachová. Do důchodu odchází učitelka Zdeňka Pešová, která na škole působila přes 30 let.
Ve školním roce 1979- Mezinárodní rok dítěte- škola úzce spolupracuje s patronátním JZD Rozkvět a se všemi složkami NF. Do školy nastupuje učitelka Anna Kostelecká.
V letech 1980-1982 se práce školy rozvíjela podle plánu, který byl zpracován podle pokynů ministerstva školství.
V letech 1983-1984 byla ukončena obsahová a organizační přestavba základního školství. V červnu 1984 proběhla Celostátní konference učitelů, kde byly vytyčeny úkoly pro další období.
1984-1988 se rozvijí spolupráce s místní mateřskou školou, jsou uskutečňovány vzájemné hospitace. ZŠ i MŠ jsou průběžně vybavovány pomůckami z Okresního pedagogického střediska ve Svitavách. Ve škole dobře pracuje pionýrská organizace.
Na podzim roku 1989 byly na některých místech republiky zaznamenány nepokoje a nesouhlasy s vedoucí úlohou KSČ. Ty vyvrcholily 17.listopadu 1989 v Praze. Došlo k pádu KSČ, vzniklo Občanské fórum. V závěru roku byl odvolán prezident Gustav Husák a do funkce byl zvolen pan Václav Havel, poté i nová vláda-vláda porozumění. V dubnu 1990 je schválen nový název republiky-Česká a Slovenská federativní republika. Probíhá mnoho změn, zejména ekonomických.
Ve školství nastává také období změn. První z nich bylo oslovování paní, pane. Z učebnic jsou vypouštěny kapitoly o vedoucí úloze KSČ. Toto rušné období probíhá v místní škole v klidu. V červnu 1990 dochází ve vedení školy ke změně. Ředitelka Vlasta Fajmanová odchází do důchodu a konkurzním řízením byla dosazena na místo ředitelky Zdena Veiglová. Ve školním roce 1990-1991 se po delší době začalo s výukou náboženství. Zdravotní kroužek obdržel,pod vedením Věry Betlachové, odznak „Mladý zdravotník I.stupně“od OV ČČK a od místní organizace knihy.
Ve školním roce 1991-1992 nastoupily do školy učitelka Petra Antlová a do družiny Stanislava Báčová. Škola je organizovaná jako trojtřídní se dvěma odděleními školní družiny. Navštěvuje ji 50 žáků z toho 23 z Dětřichova. Pokračuje spolupráce MS ČČK se školou, žáci zajišťují kulturní program na akcích místní skupiny. Pětičlenné družstvo vybojovalo v okresní soutěži třetí místo.
V roce 1993 odchází učitelka Anna Kostelecká do důchodu a je nahrazena učitelkou Forejtovou.
V roce 1995, po dohodě s MÚ ve Svitavách, se z půdy ZŠ vybudovala místní knihovna. Škola je dvoutřídní se 38 žáky. V září školu navštívilo 21 japonských učitelů.
V dalších letech škola, pod vedením ředitelky Mgr.Zdeny Veiglové, spolupracuje s místními organizacemi. V obci není žádná schůzová místnost ani hospoda, kde by se mohly kulturní, společenské a sportovní akce konat. Proto se převážná část akcí koná v místní škole. Pod vedením Věry Betlachové již několik let existuje kroužek mažoretek a jejich vystoupení je vždy vítaným oživením akcí, které ve škole probíhají.