Lačnovské baroko
Jedna z nejkrásnějších soch ve Svitavách tzv. Svitavská nejsvětější trojice, která dnes stojí v parčíku vedle ulice U tří dvorů, kam byla převezena v roce 1987, stávala na konci Lačnova. Jedná se o typický trojiční motiv, přičemž sv. trojice je umístěna po stranách zeměkoule. Autorství sochy je přisuzováno regionálnímu tvůrci Severinu Tischlerovi (1705-1743). Tischler se podílel například na monumentu moravskotřebovské kalvárie a sochy sv. kříže v děkanském kostele v Moravské Třebové, na sochách ve farním kostele v Křenově a sousoší v Městečku Trnávce. Jeho sochy jsou na zámku v Náchodě, v České Skalici nebo na Moravě v Branné a Rýmařově. Tischler patří do tzv. Pacákova okruhu. (Jiří František Pacák (Georg Frantz Patzak) byl pokračovatelem Braunovy tvorby a nositelem významné sochařské tradice ve východních Čechách a na Moravě. Jeho sochy jsou např. v Poličce a Litomyšli).
Svitavská nejsvětější trojice je vyrobena z jemnozrnného pískovce a sloup měl být vztyčen podle literatury roku 1716 na upomínku morové rány, která postihla obec. Nápis na čelní straně podstavce nese rok 1734 se jménem Martinus Embert. Podle katastrálních map z konce 18. století patřily pozemky na konci Lačnova, kde socha původně stála skutečně rodině Emberthů, ale datace postavení sochy do roku 1716 je značně nejistá. Lačnov sice mohl být v tomto roce zasažen morem, ale není pochyb, že rok 1734 je skutečně rokem vztyčení sochy na základě donace Martina Embetha. Nápis na soklu praví, že sochu roce 1847 renovoval Anton Richter, o kterém není nic bližšího známo. V roce 1987 provedl osazení sochy na novém místě a následnou opravu Karel Krátký. V roce 2004-2005 byla socha vyčištěna a odborně restaurována akad. malířem Martinem Kovaříkem (náklad opravy byl 226tisíc korun).
Další socha v Lačnově je na zahradě domu č. p. 31, kde stojí sloup se sochou Jana Nepomuckého. V obci se nacházelo i několik barokních křížů, byly to místní práce převážně z 2. pol. 19. století.
Socha na konci Lačnova Na novém místě v parku U tří dvorů
Obrázek p. Marie (začátek Lačnova dříve na zahradě u Bláhů)