Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Hraniční kameny

 

Ferdinand Graf  Von Troyer

 

Olmütz Bistum

 

1754

 

hr.-kamen.jpg 

Hraniční kámen   mezi Moravským Lačnovem  a Javorníkem – „U Včelína“   

  

              

         Zemská hranice Čech a Moravy je v okolí Svitav určena evropským rozvodím  Severního a Černého moře. Tato skutečnost platí prokazatelně od 13. století, jak stojí psáno v dokumentech (uvádí se rok 1256) z doby kolonizace Svitav. To byl v Olomouci biskupem Bruno ze Schauenburku. Hranice vede po Javornickém hřebeni přes Kukle, Lačnovský les směrem na Košíře a pokračuje na Koclířov. Skutečně věrně sleduje rozvodí. Při putování po této zemské hranici narazíme na hraniční kameny. Při podrobnějším prohlédnutí na nich přečteme nápis    FGVT OB 1754,  což neznamená nic jiného než, že v té době byl v Olomouci biskupem Ferdinand hrabě z Trevíru a tyto hraniční kameny byly ustaveny v roce 1754, kdy se vyměřoval tak zvaný „ Mariánský katastr“, což bylo docela přesné zpracování katastrálních map a vytyčení hranic.

Mariánský katastr se jmenuje po tehdejší císařovně Marii  Terezii. V době jejího panování (1740-1780) bylo zavedeno mimo jiné očíslování domů, evidence obyvatelstva a dále třeba triviální školství. To znamená, že byla zavedena povinná školní docházka.   

Úplně nový hraniční kámen - mezník, stojí  v poli asi 50m severně od vysílače na Hřebči. Postavil jej tam  18 . 8. 2006  moravský  aktivista Jarek Nesiba z  Brna.  Stojí na historickém místě, kde se hranice Čech a Moravy lomí.  Místo je zároveň na  evropském  rozvodí  i  rozmoří. Kámen je vytesán z mrákotínské žuly  (lom v blízkosti Mrákotína u Telče). Ze stejného lomu  pochází i obelisk, který stojí od roku 1928 na nádvoří pražského hradu.  Hraniční  mezník má tvar  čtyřbokého hranolu o základně 30x30 cm a je vysoký asi 1,2 m nad terénem.  Na jeho boku je vytesán letopočet 2006 a po stranách písmena M - Morava a Č - Čechy. Myslím, že mezník je nesprávně  otočen o 90 stupňů.  Písmeno M směřuje místo na jih na západ směrem na Svitavy, písmeno Č je směrem na Moravskou Třebovou ? Ale prý to tak určil pracovník geodezie ze Svitav, který jeho postavení povoloval. Ustavení se provedlo za pomoci autojeřábu firmy Hikele ze Svitav.                             

                                                                        zdroj: www.voncal.webpark.cz